Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Za většinou výpadků v dnešní době vidím výrobní či logistické problémy

Třetí část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem mj. o spuštění systému online ověřování léčiv, řešení dostupnosti léčiv pro pacienty či úhradových soutěžích.

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

CURE ID – aplikace pro sdílení informací o novém použití stávajících léčiv u obtížně léčitelných infekčních nemocí

Vloženo: 07.12.2019, 06:52 | Čteno: 15821×
Screenshot: App Store CURE ID

Americká FDA oznámila spuštění internetového úložiště CURE ID, které umožní lékařské veřejnosti nahlásit své zkušenosti s léčbou obtížně léčitelných infekčních nemocí s novým použitím stávajících léčiv schválených FDA, a to prostřednictvím webové stránky, smartphone nebo jiného mobilního zařízení.

Sdílení informací

Tato platforma umožňuje crowdsourcing medicínských informací od poskytovatelů zdravotní péče, aby nastavila potenciálně život zachraňující intervence a usnadnila vývoj nových léčiv pro opomíjené nemoci. Úložiště je výsledkem spolupráce mezi FDA a Národním střediskem pro pokrok v translačních vědách, které je součástí Národního institutu zdraví.

Aplikace CURE ID se zaměřuje na léčiva určená na infekční onemocnění postrádající odpovídající léčbu, včetně opomíjených tropických chorob, vznikajících infekčních hrozeb a infekcí způsobených organismy rezistentními vůči antimikrobiálním látkám.

Úložiště zachycuje klinické výsledky, pokud se léčiva použijí v nové indikaci, u nové populace, v nových dávkách nebo v nových kombinacích. Lékaři se obecně mohou rozhodnout předepsat nebo použít schválené humánní léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky pro neschválené nebo neodsouhlasené použití, pokud usoudí, že takové použití je u konkrétního pacienta medicínsky vhodné.

Rychlejší analýza

Pokud lékaři přímo vkládají své klinické případy do aplikace, CURE ID umožňuje, aby tyto reálné zkušenosti byly organizovány a analyzovány mnohem rychleji, což usnadňuje hledání slibných nových způsobů použití stávajících léčiv.

Měla by rovněž sloužit jako prostředník mezi hlavními léčebnými centry, akademickou obcí, soukromými lékaři, vládními zařízeními a dalšími zdravotnickými odborníky z celého světa s cílem rychlejší léčby pacientů.

Aplikace shromažďuje pomocí jednoduchého formuláře hlášení kazuistik od lékařů a dalších zdravotnických pracovníků o jejich zkušenostech s používáním schváleného přípravku pro neschválené použití.

Zdravotníci mohou kromě prohlížení relevantních klinických studií procházet souborem kazuistik, které již byly zdokumentovány, včetně úspěšných a neúspěšných léčebných postupů.

Její uživatelé se také mohou účastnit diskusního fóra o léčbě, kde mohou diskutovat s ostatními poskytovateli. FDA plánuje oslovit poskytovatele zdravotní péče v různých oborech, včetně infekčních a tropických chorob, a motivovat je k používání aplikace.

Rozsáhlá databáze studií

Aktuální plnohodnotné spuštění aplikace následuje po několika pilotních verzích, kdy v dubnu 2015 získala od amerického Ministerstva zdravotnictví a sociálních služeb společnost IDEA Lab cenu za inovaci.

Během pilotních projektů bylo provedeno rozsáhlé uživatelské testování v Indii (2015 a 2017) a Jižní Africe (2016). Další zpětná vazba byla získána také od uživatelů v USA, Evropě a Peru.

Aktualizovaná aplikace zahrnuje zařazení informačního toku, vylepšené vyhledávání v údajích o 325 různých infekčních nemocech a syndromech a téměř 1500 počátečních případů od lékařů a publikovaných v literatuře a přes 18 tis. klinických hodnocení.

Aplikace je dostupná pro platformu iOS a Android.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Liz Hoctor

Current situation on the ...

Liz Hoctor

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Patricia Horáková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Patricia Horáková

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...

Prof. PharmDr. Ing. Milan Lázníček, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Ing. Milan...

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlast...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Stanislav Havlíček

Hlavní události českého l...

Mgr. Stanislav Havlíček

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.