Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…o lékárenství víme vše!®

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Rakouští lékárníci podpořili digitalizaci a sázejí na lékový záznam

Vloženo: 14.12.2019, 08:07 | Čteno: 16442×
FOTO: chipkarte.at

Rakouský elektronický projekt e-Medikation je plnohodnotně rozšířen v celé zemi. Od počátku jej podpořili lékárníci, slibují si od něj vyšší lékovou bezpečnost. A to zejména proto, že kromě receptových léčiv systém zaznamenává i ta volně prodejná. Profesní komora aktuálně vyvíjí SW modul pro kontrolu interakcí.

V celé zemi od podzimu

Dva miliony lidí v Rakousku pravidelně užívají pět nebo více léčivých přípravků. Díky e-Medikation, což je funkcionalita elektronického zdravotního záznamu ELGA, lze zabránit nežádoucím interakcím a zdvojené preskripci léčiv a zvýšit bezpečnost pacientů.

E-Medikace je k dispozici teprve krátce lékařům a lékárnám po celé zemi. Počátkem roku 2018 byla spolková země Vorarlberg https://e-lekarenstvi.apatykar.info/clanek-4273/ první, která tuto funkcionalitu používala. Poté se postupně rozšířila do všech spolkových zemí a celý proces byl úspěšně uzavřen na podzim roku 2019 ve Vídni. E-Medikation je nyní k dispozici na území celého Rakouska.

Mezitím tuto funkci elektronického zdravotního záznamu ELGA začalo využívat 6301 lékařů a 1357 lékáren. V e-Medikation již bylo uloženo více než 70 mil. receptů.

Zapojení lékáren

Velmi důležitou inovací pro pacienty, která začala fungovat od ledna 2018 je, že lékárny jsou také vybaveny systémem elektronických karet pacienta (e-Card). Pokud je karta vložena do čtečky, mohou být uloženy do seznamu léčivých přípravků i volně prodejné léčivé přípravky.

Kromě toho může být celý seznam léčiv v e-Medikation vyvolán pro kontrolu interakcí nebo poradenství pacientovi. Systém tak umožňuje optimalizovat farmaceutické poradenství v lékárnách, například s ohledem na lékové interakce a polymedikaci.

Komora vyvíjí kontrolní modul

Aby byl přínos e-Medikation dosažen v praxi u obyvatelstva, sází Rakouská lékárnická komora na konkrétní opatření. E-Medikation vytváří digitální lékový profil pacienta, komora proto aktuálně vyvíjí SW modul, který umožní jakékoli lékárně na bázi e-Medikation a aktuálního receptu nebo nákupu OTC přípravku automatickou kontrolu problémů souvisejících s léčivy.

Lékový profil pacienta je kontrolován na interakce a případné existující dublované přípravky. To může pomoci předcházet problémům dříve, než lidé začnou tyto přípravky Cílem je dosáhnout co nejlepší bezpečnosti při léčbě pacienta.

Pokud navíc ošetřující lékař nebo lékárník na první pohled uvidí, které léky byly předepsány a vydány, může zvážit předepsání nebo vydání nového.

Lékový záznam

Smluvní lékaři jsou povinni ukládat předepsané léčivé přípravky do systému e-Medikation. Pokud existuje aktuální léčebný vztah a pacient se nerozhodl nevyužívat systém ELGA, popř. e-Meidkation, mohou si ošetřující lékaři zobrazit seznam léčivých přípravků svých pacientů a použít jej jako základ ke kontrole nové preskripce z hlediska nežádoucích interakcí.

Nově předepsané léčivé přípravky jsou uloženy v systému e-Medikation a pacient dostanou recept s unikátním kódem. Naskenováním kódu může lékárna uložit také výdej předepsaného přípravku do e-Medikation svých pacientů.

Je-li e-card vložena do čtečky v lékárně, může být celý seznam e-Medikation načten v lékárenském SW pro kontrolu interakcí nebo poskytnutí poradenství. Lékárník může vložit i volně prodejné léčivé přípravky.

Údaje z e-Medikation jsou ukládány centrálně a šifrovány a jsou za ně odpovědná správa sociálního pojištění. Na samotné elektronické kartě nejsou uloženy žádné údaje o léčbě.

Výhody

Rakouská lékárnická komora e-Medikation přivítala hned na počátku. Nežádoucí lékové interakce jsou rizikem, které by nemělo být podceňováno. Už současné užívání tří léčiv může vyvolat tři interakce. Pět pak již deset interakcí.

Zvláštní pozornost by měla být věnována volně prodejným léčivým přípravkům, které způsobují nepřiměřeně vysokou míru interakcí. Z hlediska objemu je každé druhé balení léčiva prodávané v lékárně volně prodejným přípravkem, přitom tyto nežádoucí účinky se objevují častěji, než si řada lidí myslí.

Proto lékárníci systém elektronického zdravotního záznamu (ELGA) od počátku podpořili. Lidé si mohou sami svá data prohlížet, včetně elektronických zpráv od lékařů, vyšetření apod.) prostřednictvím portálu ELGA. Stačí ji k tomu jen digitální podpis v mobilním telefonu.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

PharmDr. Ján Valjan

Novela novely má povolit ...

PharmDr. Ján Valjan

Helena Vanžurová

Queens University, School...

Helena Vanžurová

Gabriela Valentová

Student Exchange Programm...

Gabriela Valentová

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Antonín Svoboda

Mladí lékárníci přicházej...

Mgr. Antonín Svoboda

Karolina Korodi

Dva roky po zpětné regula...

Karolina Korodi

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...

27. Lékárnické dny v Plzni

27. Lékárnické dny v Plzn...

27. Lékárnické dny v Plzn...

Živá reportáž z akce

Mistrovství v lékárenské ...

Živá reportáž z akce

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.