Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…farmazpravodajství pro profesionály!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Litva chce zavést telemedicínské služby, pilotně zkouší pohotovosti

Vloženo: 20.01.2020, 06:14 | Čteno: 16080×
Foto: SAM

Za účelem zlepšení kvality a dostupnosti pohotovostních lékařských služeb pro obyvatele venkovských regionů připravuje Litva zavedení telemedicínských služeb známých v zahraničí, v rámci nichž lékaři z různých zdravotnických zařízení mohou navzájem konzultovat na dálku prostřednictvím moderních technologií. Spustí proto pilotní projekt telemedicínských center financovaný Evropskou unií (EU).

První pohotovost, další budou následovat

Podle ministra zdravotnictví dr. Aureliuse Verygy aktuálně probíhají přípravné práce a ke koordinaci veřejnosti a zainteresovaným institucím jsou předkládány projekty.

Jak uvedl ministr, v zahraničí je telemedicína oblíbenou, osvědčenou a užitečnou součástí zdravotní péče, protože umožňuje lékařům rychleji si vyměňovat důležité informace o pacientech a konzultovat rozhodnutí o léčbě.

Litva proto s telemedicínou nejprve začne v oblasti pohotovostní péče, později se rozhodne, ve kterých dalších oblastech by se tyto služby mohly rozvíjet.

Je také vhodnou a oblíbenou formou poskytování zdravotních služeb v pediatrii, při sledování chronických pacientů v domácím prostředí, psychiatrii a intenzivní péči či v případě řešení mimořádných událostí, jako je mrtvice, trauma a vážné infekce, kde je nutná rychlá lékařská pomoc.

Pilotní projekt

Pilotní projekt s Ministerstvem zdravotnictví bude realizovat klinika Kaunas, klinika Santara a fakultní nemocnice ve Vilniusu.

Podle záměru zřídí každé z těchto zařízení tři pohotovostní oddělení v okresních nebo regionálních nemocnicích, které budou poskytovat telekonzultace a v případě potřeby monitorovací službu a interní poradenství.

Předpokládá se, že lékař pohotovostního telemedicínského střediska poradenské instituce bude poskytovat pohotovostní telemedicínské služby lékaři pohotovostního oddělení okresu nebo regionu, se kterým bude stav pacienta konzultovat prostřednictvím videa, informací a elektronické komunikace.

Regionální zdravotnická zařízení budou navíc využívat mobilní řešení s možností připojení diagnostických zařízení, jako je otoskop, oftalmoskop, ultrazvuk atd.

Pohotovostní lékařský poradce bude schopen předepsat vyšetření, upravit léčbu a vydat doporučení pro další vyšetření a ošetření. Hlavní telemedicínská centra budou mít také příležitost vyměňovat si informace, což jim umožní vzájemné konzultace.

Předpokládá se, že pilotní projekt potrvá přibližně jeden rok a dohoda o financování bude podepsána do konce roku 2020. Celkový rozpočet projektu je 3,1 mil. EUR.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

PharmDr. Marie Loučková

Diplomovaný farmaceutický...

PharmDr. Marie Loučková

Antibiotický týden

Antibiotický týden 2010 v...

Antibiotický týden

PharmDr. Stanislav Havlíček

Změna DPH u léčiv jednozn...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Nepovinné spolky lékárník...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Michaela Virágová

Filmový klub USF

Michaela Virágová

PharmDr. Ján Valjan

Euro ve slovenských lékár...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Úspory generované zkrácen...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.