Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

PharmDr. Ondrej Sukeľ: Udělali jsme hluboký audit činností komory a to, co dříve šlo do neefektivních lidí a prostor vracíme členům

Druhá část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

První výrobce softwaru pro elektronické zdravotní záznamy zaplatí za nelegální úpravy 145 mil. USD

Vloženo: 07.02.2020, 06:03 | Čteno: 8910×
Foto: CSPUK

Practice Fusion, společnost pro vývoj zdravotnických informačních technologií, zaplatí 145 mil. USD za urovnání trestního a občanského vyšetřování týkajícího se jejího softwaru pro elektronické zdravotní záznamy. Firma za úplatu implementovala do programu falešné klinické výstrahy, které motivovaly lékaře k preskripci konkrétních léčivých přípravků. Tento případ je vůbec prvním vedeným proti prodejci software pro elektronické zdravotní záznamy.

Sponzorské platby za vstřícnost

V rámci urovnání přiznala Practice Fusion, že si vyžádala a obdržela provize od přední společnosti vyrábějící opioidy výměnou za využití jejího softwaru pro e-záznamy k ovlivnění preskripce opioidů na bolesti ze strany lékařů. Practice Fusion uzavřela odloženou dohodu o stíhání a souhlasila s tím, že zaplatí pokutu a propadnutí majetku v celkové hodnotě přes 26 mil. USD.

V samostatných občanských urovnáních společnost souhlasila, že zaplatí federální vládě a státům celkem přibližně 118,6 mil. USD na urovnání obvinění, že přijala provize od uvedené společnosti a dalších farmaceutických společností a také že způsobila, že její uživatelé podali nepravdivé žádosti o federální finanční pobídky zkreslením možností jejího softwaru.

Podle dohody Practice Fusion získávala nezákonné provize od farmaceutických společností výměnou za implementaci upozornění na podporu klinického rozhodování ve svém softwaru s cílem zvýšit preskripci jejich léčivých přípravků. Konkrétně výměnou za „sponzorské“ platby od farmaceutických společností jim umožnila ovlivnit vývoj a implementaci výstrah tak, aby došlo ke zvýšení prodejů.

Společnost měla, podle obvinění, povolit farmaceutickým společnostem účastnit se navrhování znění výstrahy, včetně výběru pokynů použitých k vývoji výstrah, stanovení kritérií, která by určila, kdy lékař obdrží výstrahu, a v některých případech dokonce navrhování konkrétního znění výstrahy.

Výstrahy, u nichž společnost Practice Fusion souhlasila se zakomponováním do software, neodrážely vždy medicínské standardy. V diskusích s farmaceutickými společnostmi jim Practice Fusion nabídla očekávaný finanční benefit ze zvýšených prodejů přípravků, který by vyplynul z výstrah.

V letech 2014-2019 předepsali lékaři, kteří používají tento software, na základě klinických upozornění, na nichž se podílely farmaceutické společnosti, řadu receptů.

Practice Fusion uzavřela s úřadem státního zástupce pro okres Vermont odloženou dohodu o stíhání na základě její žádosti a získání provizí od velké společnosti vyrábějící opioidní léčivé přípravky, aby zajistila zvýšení preskripce opioidů s prodlouženým uvolňováním ze strany lékařů, kteří používali její software.

Požadovala platbu téměř 1 mil. USD za vytvoření klinické výstrahy, která by přiměla lékaře předepsat více opioidů s prodlouženým uvolňováním. Tato platba byla financována a výstraha vytvořena marketingovým oddělením farmaceutické společnosti.

Dohoda o odloženém stíhání

Tento případ je vůbec prvním trestním řízením proti prodejci software pro elektronické zdravotní záznamy a dohoda o odloženém trestním stíhání ukládá Practice Fusion striktní požadavky, aby bylo zajištěno přijetí odpovědnosti a průhlednost, pokud jde o její primární jednání, a aby investovala značné prostředky do nastavení souladu se zákonem a nezávislého dohledu.

Smlouva o odloženém trestním stíhání vyžaduje, aby společnost Practice Fusion zaplatila trestní pokutu více než 25,4 mil. USD a propadnutí výnosů z trestné činnosti ve výši téměř 1 mil. USD.

Kromě toho bude společnost spolupracovat při jakémkoli probíhajícím vyšetřování korupčních dohod a nahlásí jakýkoli důkaz o porušení protikorupčního zákona jiným prodejcem software pro elektronické zdravotní záznamy.

Musí rovněž všechny dokumenty týkající se jejího protiprávního jednání zpřístupnit veřejnosti prostřednictvím webové stránky. Smlouva o odloženém stíhání navíc ukládá, aby si Practice Fusion najala nezávislou organizaci, která musí přezkoumat a schválit jakoukoli sponzorovanou klinickou výstrahu, než může být implementována, a aby vytvořila komplexní program, který zajistí, že se toto zneužívání nebude opakovat.

Neoprávněné čerpání ze zdravotních programů

Občanské urovnání se Spojenými státy řeší také občanskoprávní odpovědnost společnosti Practice Fusion vyplývající z podání nepravdivých nároků na úhradu z federálních programů zdravotní péče, které byly znehodnoceny touto korupční dohodou.

Rovněž řeší obvinění z korupce týkající se třinácti dalších ujednání o klinických výstrahách, kde se Practice Fusion dohodla s farmaceutickými společnostmi na zavedení výstrah CDS určených ke zvýšení prodeje jejich produktů. Částka vypořádání 118,6 mil. USD zahrnuje přibližně 113,4 mil. USD federální vládě a až 5,2 mil. USD jednotlivým státům, které se rozhodnou podílet se na samostatných státních dohodách.

Konečně, obvinění také tvrdí, že společnost získala neprávem certifikaci od národního koordinátora zdravotnických IT a Centers for Medicare & Medicaid Services, které dohlíží na motivační programy. Ačkoli některé verze jejího programu nesplnily podmínky pro certifikaci, společnost klamavě uvedla, že požadavky splňuje.

Někteří lékaři tak neoprávněně (a nevědomky) získali finanční motivaci v letech 2014-2016 od Medicare a od Medicaid v letech 2014-2017.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Reexporty léčiv po novele...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...

PharmDr. Marcel Jusko, Ph.D.

Lekárnici nahlas

PharmDr. Marcel Jusko, Ph...

prof. RNDr. Viliam Foltán, CSc.

Excelentní lékárna – výuk...

prof. RNDr. Viliam Foltán...

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy na Kuksu a u...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 2. – v...

Mgr. Veronika Hrabcová

PharmDr. Ján Valjan

I na Slovensku máme řadu ...

PharmDr. Ján Valjan

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD...

PharmDr. Ondrej Sukeľ a M...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.