Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Prodloužit recept je možné už v téměř dvacítce lékáren po celém Estonsku

Vloženo: 13.02.2020, 06:00 | Čteno: 3839×
Foto: Benu

V Estonsku byl úspěšně dokončen pilotní projekt obnovení/prodloužení receptu v lékárně s cílem snížit zátěž lékařů a pohotovostí. V současnosti je tato služba rozšířena do 19 lékáren řetězce Benu po celém Estonsku. Pro pacienty znamená možnost získat léčivé přípravky mimo obvyklou pracovní dobu jejich ošetřujícího lékaře, a to i během státních svátků.

Pilot od prosince

Podle Kaidi Kelt, generální ředitelky společnosti Benu Apteek, zájem o službu obnovení receptu významně roste. Lékárny hrají v primární péči stále důležitější roli. Zákazníci zde rychle vyřeší své jednodušší zdravotní problémy, aniž by si museli domluvit schůzku s rodinným lékařem nebo navštívit pohotovost.

Řetězec proto od počátku prosince rozšířil tuto možnost obnovení receptů i mimo hlavní město Tallinn a pokrývá nyní celé Estonsko.

Jak to funguje

Recepty jsou v lékárně obnoveny prostřednictvím samoobslužného kiosku, kde pacient zadá nezbytné informace. Ty procházejí zabezpečenou digitální platformou Minudoc rodinnému lékaři, který se po kontrole digitální historie pacienta a dříve předepsaných receptů rozhodne, zda recept prodlouží.

V lékárně mohou být recepty prodlouženy po celou její otevírací dobu. To znamená, že služba je k dispozici také ve večerních hodinách, o víkendech a během svátků, kdy pacienti nemohou běžně navštívit svého rodinného lékaře.

Kromě toho lze recept obnovit denně od 9 do 21 hod. na webu Minudoc a přes mobilní aplikaci.

Pilotní projekt analyzoval nejen poptávku pacientů po této službě, ale také to, jak nový systém lékařsky funguje. Bylo nutné nastavit prodloužení receptu v kontextu vyhodnocení léčebného plánu.

To znamená, že lékaři mimo jiné potřebovali posoudit, zda jsou údaje z online historie pacientů dostatečné k obnovení receptu, s jakými problémy se potýkají při rozhodování o prodloužení receptu a co vše je zdokumentováno ve zdravotním informačním systému.

Kromě toho bylo jasně stanoveno, u kterých účinných látek je třeba, aby se pacient i nadále poradil se svým ošetřujícím lékařem a nelze na ně vystavit recept na dálku, a naopak, které recepty by bylo možné prodloužit v lékárně nebo prostřednictvím služby dálkově, což by pomohlo snížit zátěž zdravotnického systému.

Lékaři účastnící se této platformy mají také jasná pravidla a omezení jak mají tuto službu poskytovat. Poslední audit provedený Národním kontrolním úřadem totiž odhalil, že není neobvyklé, že je recept obnoven na pohotovosti, čímž došlo k prodloužení čekacích seznamů.

O Minudoc

Minudoc je inovativní telemedicínská služba, která umožňuje klientovi přijímat personalizované rady od kvalifikovaného lékaře a lékárníka na dálku. Na platformě je zastoupeno celkem 12 specialistů a více než 40 poradců – od farmaceutů a rodinných lékařů až po dermatology, psychology a fyzioterapeuty.

Minudoc působí v Estonsku od října 2018 a během této doby platforma poskytla pomoc více než tisícovce klientů.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

Chytří hledají tam, kde hledají všichni. A co Vy?

LÉKÁRNICKÁ INZERCE

Práci v lékárně hledáme přes LÉKÁRNICKOU INZERCI, protože ji chceme najít!

  • Je největší a chodí tam nejvíc lidí
  • Zaměstnavatelé si nás najdou sami
  • Je pro zaměstnance zdarma
  • Funguje rychle a spolehlivě
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Martin Beneš

Kontroly SÚKL 3. – nepovo...

PharmDr. Martin Beneš

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Dr. Emil Zörner

Omezení návštěv farmarepr...

Dr. Emil Zörner

Živý záznam akce

2. Tématický den - Týden ...

Živý záznam akce

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...

Antibiotický týden

Antibiotický týden 2010 v...

Antibiotický týden

Mgr. Ľuboš Doršic

Projekt individuálního dá...

Mgr. Ľuboš Doršic

PharmDr. Daniela Holušová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Daniela Holušová...

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.