Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Švédské změny – od června lékový záznam, příští rok povinná e-preskripce

Vloženo: 17.02.2020, 05:44 | Čteno: 17023×
Foto: Apoteket

Od 1. června 2020 bude ve Švédsku spuštěn národní seznam léčivých přípravků (lékový záznam). Umožní nemocnicím, lékárnám a pacientům přístup ke stejným informacím o předepsaných a vydaných receptech a přispěje tak k bezpečnějšímu nakládání s léčivy. Od dubna 2021 pak musejí být všechny recepty, až na výjimky, výhradně elektronické.

Národní seznam

Národní seznam léčivých přípravků bude obsahovat informace o receptech, které byly pacientovi předepsány a léčivých přípravcích, které si z lékárny vyzvedl.

Seznam vyvíjí Úřad pro elektronické zdravotnictví a nahrazuje registry, které jsou dnes k dispozici pro elektronické recepty a informace o vydaných léčivých přípravcích. Už dnes je většina receptů ve Švédsku elektronických, cca 99 %.

Aby nemocnice a lékárny mohly pacientům poskytovat co nejlepší péči, je důležité, aby bylo do národního seznamu léků zařazeno co nejvíce informací o léčivech předepsaných pacientovi.

Švédská léková agentura proto současně provedla významné změny v předpisech týkajících se způsobu předepisování a způsobu, jakým lékárny zpracovávají recepty.

Lékárníci mají přístup do lékového záznamu automaticky. Ve Švédsku, na rozdíl od ČR, se vůbec nepředpokládalo, že by jako zdravotničtí pracovníci neměli mít do registru přístup.

Změny v lékárnách

Od 1. července 2020 budou lékárny při výdeji receptů používat informace o tom, které elektronické recepty jsou pro pacienta k dispozici a jaké léčivé přípravky si už vyzvedl. To znamená, že lékárny budou mít lepší možnost zjistit, zda má například pacient předepsány léčivé přípravky, které není vhodné brát současně.

Aby lékárny měly přístup k aktuálním a relevantním informacím je důležité, aby co nejvíce receptů bylo elektronických. Lékárny proto od 1. července 2020 nesmějí převádět elektronické recepty do tištěné podoby, s výjimkou určitých případů. To znamená, že pacient si již nemůže zvolit získat elektronické recepty na papírovém formuláři z lékárny.

Stejně jako dříve bude pacient vidět, jaké recepty mu byly předepsány. Například na stránkách 1177.se (speciální web pro přístup k personalizovaným e-Health službám), přes mobilní aplikaci nebo vyžádáním seznamu v papírové formě v lékárně.

Recepty výhradně elektronicky

Od 15. dubna 2021 budou recepty, s určitými výjimkami, povinně předepisovány výhradně elektronicky. Vzhledem k tomu, že již dnes je většina (99 %) receptů v elektronické podobě, jedná se v případě Švédska spíše o formalitu.

Aby bylo možné recepty elektronicky předepisovat, musejí mít všichni předepisující lékaři od tohoto data přístup k elektronickému systému připojenému k národnímu seznamu léčivých přípravků. Ten povede Úřad pro elektronické zdravotnictví.

Zároveň se zavádí požadavek, aby lékárny přenášely recepty, které nejsou elektronické, do seznamu (tzv. digitalizace, kterou lékárníci provádějí automaticky).

Tak budou informace o léčivých přípravcích předepsaných pacientům úplnější a nemocnicím a lékárnám tak poskytnou lepší možnosti pro hodnocení, stanovení správné léčby a poskytování informací pacientovi.

Změny se zpočátku týkají pacientů se švédskými čísly sociálního zabezpečení. Od pacientů, kteří nemají švédské číslo sociálního zabezpečení bude nadále vyžadován recept v papírové formě.

Švédská léková agentura v současné době pracuje na aktualizaci pokynů k předpisům a plánuje jejich zveřejnění na jaře.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)sp...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti lidským pa...

RNDr. Marek Petráš

Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku ...

Johan Wallér

Mgr. Kornélia Chrapková

Práce lékárníka ve Velké ...

Mgr. Kornélia Chrapková

Prof. MUDr. Jaroslav Dršata, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. MUDr. Jaroslav Drša...

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

10. Noc muzeí v Českém farmaceutickém muzeu v Kuksu

10. Noc muzeí v Českém fa...

10. Noc muzeí v Českém fa...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Demokracie nebo přemíra p...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

PharmDr. Ján Valjan

Další zazděná lékárna, pe...

PharmDr. Ján Valjan

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.