Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Německá pojišťovna: Hrazené aplikace musejí prokázat skutečný přínos pro léčbu a pacienty

Vloženo: 24.02.2020, 05:46 | Čteno: 16143×
Foto: PharmDr. Martin Dočkal

Německá zdravotní pojišťovna AOK mírní nadšení ze zákonné možnosti hradit mobilní zdravotní aplikace. Jak uvedla v nejnovějším prohlášení, aplikace musí prokázat skutečný přínos pro pacienta.

Zpřesnění podmínek

Pojišťovna sice uvedla, že vítá inovativní možnosti pro pacienty, varuje však před bezhlavým spoléháním se na zdravotnické mobilní aplikace. Vyzvala spolkové Ministerstvo zdravotnictví, aby zákon upravilo a zpřesnilo podmínky, za kterých se budou aplikace hradit.

V současné podobě sice zákon stanoví podmínky pro ochranu dat a osobních údajů, nicméně není stanoveno, že jejich dodržování bude Spolkový institut pro léčiva a zdravotnické prostředky (BfArM) i kontrolovat.

Kontrola

Regulátor má vydávat rozhodnutí pouze na základě vlastních prohlášení vývojářů, což je nepřijatelné. Navíc zákon nestanovuje při porušení ustanovení žádné sankce. Pojišťovna proto očekává, že regulátor dostane kompetenci tyto záležitosti kontrolovat.

Současně požaduje, aby bylo zákonem jasně zakázáno předávat data získaná z aplikací vývojářům nebo provozovatelům platforem, kde se aplikace nabízejí.

Zákaz reklamy

Stejně tak jasně požaduje, aby zákon zakazoval v podobných aplikacích reklamu. Není možné, aby byla na trh uvedena aplikace pro diabetiky, která bude „na recept“ a ještě bude nabízet testovací proužky do glukometru daného výrobce, který aplikaci vyvinul.

Důkaz efektivity

Pojišťovna přivítala, že vývojáři hrazených aplikací budou mít povinnost prokazovat efektivitu svých aplikací a přínos pro pacienty. Pokud by mělo jít jen o minimální komfort navíc, nebo dokonce žádný užitek, neměly by být podobné aplikace hrazeny ze solidárního pojištění.

Řada studií navíc prokazuje, že aplikace nemají srovnatelný efekt jako jiné medicínské postupy a diagnostika, což může mít naopak opačný dopad na zdraví pacientů (např. špatné vyhodnocení melanomu apod.).

Stejně tak je důležité, aby aplikace prokázaly např. snazší přístup pacientů k následné péči a úspory pro systém (snížení nákladů na léčbu díky aplikaci).

Jednoduše hrazené aplikace musejí prokázat, že mají skutečná efekt a nejde jen o marketing výrobců, na který určitě peníze ze zdravotního pojištění určeny nejsou.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Irena Storová, MHA

Elektronický recept – nov...

Mgr. Irena Storová, MHA

PharmDr. Ján Valjan

SLeK začala odebírat lice...

PharmDr. Ján Valjan

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Rozvoj lékáren v 17. stol...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Filip Vrubel

Plánované změny ministers...

Mgr. Filip Vrubel

Johan Wallér

Johan Wallér: Ve Švédsku ...

Johan Wallér

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci mají svou Rozár...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

PharmDr. Štefan Krchňák

Nedostatek léčiv a implem...

PharmDr. Štefan Krchňák...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA:...

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA...

PharmDr. Zuzana Baťová, Ph.D.

Kontrolní činnost, (ne)sp...

PharmDr. Zuzana Baťová, P...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.