Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.
ZÁTAH PROTI NELEGÁLNÍM E-LÉKÁRNÁM

Třináctá Pangea zaznamenala nárůst falešných léčivých přípravků souvisejících s COVID-19

Vloženo: 20.03.2020, 18:56 | Čteno: 19544×
Foto: INTERPOL

Padělané obličejové masky, nedostatečné ruční sanitizéry a neschválená antivirotika byly zabaveny v rámci globální operace Pangea XIII. Policejní, celní a zdravotní regulační orgány z 90 zemí se spojily v boji proti nedovolenému online prodeji léčivých přípravků a zdravotnických prostředků.

Výsledkem operace bylo 121 zatčení po celém světě a zabavení potenciálně nebezpečných léčiv v hodnotě více než 14 mil. USD.

Zločinci sázejí na COVID-19

Pandemie infekce COVID-19 nabídlo zločincům příležitost k rychlému zbohatnutí, protože využívají vysoké poptávky na trhu po výrobcích na osobní ochranu a hygienu.

Orgány činné v trestním řízení, které se účastní operace Pangea, našly 2 tis. online odkazů na reklamu položek souvisejících s COVID-19. Z nich byly padělky nejčastěji online prodávaným zdravotnickým prostředkem chirurgické masky, které představovaly přibližně 600 případů během týdenní akce.

Zabavení více než 34 tis. padělaných a nekvalitních masek, „spreje proti koronaviru“, „balíčků proti koronaviru“ nebo „léků na koronaviry“ odhaluje pouze vrchol ledovce, pokud jde o tento nový trend padělání.

Ve srovnání s rokem 2018 byl při této poslední operaci zaznamenán 18% zvýšení záchytů neschváleného antivirotika a nárůst záchytů neschváleného antimalarika chlorochinu o více než 100%, což by mohlo také souviset s pandemií COVID-19.

Zabavování zboží, uzavírání webů

Během týdne, kdy akce probíhala (3.-10. března 2020), zkontrolovaly orgány v zúčastněných zemích INTERPOLu více než 326 tis. balíčků, z nichž více než 48 tis. bylo zabaveno celními a regulačními orgány.

Celkově úřady na celém světě zabavily kolem 4,4 mil. kusů nelegálních léčiv. Mezi nimi byly tablety na léčbu erektilní dysfunkce, onkologická léčiva, hypnotika a sedativa, anabolické steroidy, analgetika, léčiva nervového systému, dermatologika a vitamíny.

Zabaveno bylo také více než 37 tis. neschálených a padělaných zdravotnických prostředků, z nichž převážnou většinu tvořily obličejové masky a samovyšetřovací soupravy (HIV a glukóza), ale také různé chirurgické nástroje.

Informace získané od zúčastněných zemí během operace ukazují na značné snížení mezinárodní přepravy malých zásilek (asi o 40 %), pravděpodobně v důsledku propuknutí koronavirové pandemie.

Tato operace již uzavřela více než 2500 webových odkazů, včetně webových stránek, stránek sociálních médií, online tržišť a online reklam na nelegální léčiva s podobným počtem v procesu ukončení. Společné úsilí úřadů narušilo činnost 37 skupin organizovaného zločinu.

Zvyšování povědomí veřejnosti o rizicích

V rámci operace Pangea XIII členské země INTERPOLu také oslovily širokou veřejnost – prostřednictvím videí, brožur, výstav a rozhovorů v nemocnicích a školách – s cílem zvýšit povědomí o nebezpečí nákupu léčiv z neregulovaných online zdrojů.

Falešné léčivé přípravky často obsahují nesprávné množství účinné látky (příliš málo, příliš mnoho nebo vůbec). V jiných případech mohou být léčivé přípravky pravé, ale byly odcizeny a následně špatně skladovány nebo exspirované.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Ing. Jiří Pirner

Tématický týden - 40. výr...

Ing. Jiří Pirner

PharmDr. Stanislav Havlíček

Volby – čas na změny v lé...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál

Doc. RNDr. Magdaléna Fulmeková, CSc.

Slovenka roku 2012, aneb ...

Doc. RNDr. Magdaléna Fulm...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Počátky lékárenství v čes...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Piotr Bohater

Current situation on the ...

Piotr Bohater

PharmDr. Ján Valjan

Novela novely má povolit ...

PharmDr. Ján Valjan

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.