Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: Pro distributora nebude zajímavé preferovat nějakou lékárnu, protože se k léčivu dostane kdykoli díky emergentnímu systému

První část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Martin Kasa: Neděláme nic nového, jen dáváme formu tomu, co dnes dobří lékárníci dělají v dobré víře

Vloženo: 06.05.2020, 05:44 | Čteno: 19383×
Foto: Martin Kasa (archiv Pilulka)

Skupina Pilulka přišla již dříve s internetovým rezervačním systémem pro pacienty pod názvem erecept.cz. Nyní oznámila spuštění donáškové služby receptových léčiv pro pacienty.

Oznámení vyvolalo mezi lékárníky poměrně emotivní diskuze na sociálních sítích, nicméně přesné fungování služby dosud nikdo detailně nepředstavil.

Portál APATYKÁŘ® se proto obrátil přímo na provozovatele systému, aby zjistil, jak funguje, jestli jej provozovatel konzultoval např. se SÚKL, jak přesně funguje představená donášková služba, v čem se systém liší od zásilkového výdeje. Na tyto a další otázky odpověděl v rozsáhlém rozhovoru spolumajitel skupiny Pilulka Martin Kasa, jehož druhou část čtete.

Spustili jste systém na počátku pandemie, tj. už běží nějaký měsíc. V čem bude od 4. května jiný? Na tiskové konferenci jste uvedl, že systém není určen jen pro dobu pandemie. Chápu správně, že jej chcete standardně používat a nabízet pacientům?

„Řeknu vám příběh. Volá vám babička, že má recept a chtěla by přinést léky. A vy máte dvě možnosti, buďto improvizovat nebo odmítnout, ať si najde sousedku, vnučku a já nevím koho. Přijde vám to normální? Nám ne.

Zavádíme možnost, že to roznese náš zaměstnanec Pilulky, a to babičce nabídneme. Pokud babička výslovně souhlasí, že za ni recept vyzvedne v lékárně náš zaměstnanec namísto sousedky, proběhne vždy výše zmíněná konzultace mezi babičkou a farmaceutem. Zatímco dříve bylo v lepším případě něco vzkázáno po sousedce.

Lékárník má vždy poslední slovo nevydat a vyžadovat přítomnost babičky v lékárně. Když to shrnu, neděláme nic nového, jen dáváme formu tomu, co dnes dobří lékárníci dělají v dobré víře.

Před nějakou dobou jsem osobně obvolával konkurenční ale i naše lékárny. Doporučuji to každému vyzkoušet.“

Uvedl jste, že bude od 4. května nabízen v Praze, bude dostupný i pro jiná města a případně kdy?

„Vyhýbáme se komunikovat budoucí kroky. Vždy komunikujeme přítomnost a lpíme na kvalitě před kvantitou.“

Je systém včetně donášky nabízen jen vašimi lékárnami, nebo je otevřen i dalším lékárnám?

„Jsme opět otevřeni systém nabídnout dalším lékárnám. Opět nemluvím o erecept.cz, ale o nástrojích a informačním systému našich lékáren.

Víte, on ten systém není úplně snadný, proto nám to chvíli trvalo ho spustit a neumím si představit, že si ho zvládne vytvořit každá jedna lékárna. Zejména v oblasti dat je škála velkou výhodou.“

Už se do systému zapojily další lékárny, zajišťujete nějak podporu v jiných městech, aby to nebyla jen služba pro pacienty z Prahy, popř. velkých měst?

„Jak jsem řekl, toto bude předmětem další strategie a jednání.“

Jak SÚKL, tak komora uvádějí, že jste systém s nimi nekonzultovali. Proč, nebyla by lepší otevřenost a společný postup?

„Tak to není úplně pravda. Se SÚKL jsme v komunikaci a nejsem si vědom, že by to popírali. Diskuse s nimi je věcná. A také formální, ale to je asi v případě úřadu logické. Já osobně vidím v posledních 1-2 letech pozitivní posun v práci SÚKL.

S komorou jsme též chtěli jednat, ale na to vždy musí být dva. A zde zatím sedíme u stolu sami. Dodám, že i přes fauly ze strany komory, na které reagovali naši právníci, jsme otevřeni jednání.

Když to zosobním, kdo mě zná, ví že jsem otevřený a konsenzuální člověk.“

Ředitelka SÚKL v rozhovoru pro APATYKÁŘ® uvedla, že se o vašem projektu dozvěděli jako všichni ostatní. Z toho jsem pochopil, že jste jej předem nekonzultovali. Znamená tedy Vaše odpověď, že následnou službu donášky léčivých přípravků domů jste už probírali? A SÚKL neměl námitky?

„Vždy informujeme úřady a veřejnost až v moment, kdy něco spouštíme. Pro každý projekt je u nás sestaven projektový tým, který podle potřeby čítá zástupce, v tomto případě u nás čítal samozřejmě i lékárníky.

Víte, úřad vám nedá předem nikdy závazné vyjádření, takže je formální diskuse zbytečná. V minulosti jsme vícekrát, a to i při placené konzultaci, byli při dotazu jak a zda informování úřadem, že není jeho rolí říkat nám jak a zda. Toto stanovisko úřadu chápeme a tak s ním pracujeme. Nemáme informaci, že by se něco v této věci změnilo.

Přesto si myslím, že komunikace probíhá oboustranně korektně. V oblasti donášky a telefonické konzultace máme určité vyjádření na náš podnět od úřadu před spuštěním. Ale jak říkám, je logicky v obecné rovině.“

Uvedl jste, že budete podporovat jednotné doplatky. Současně chcete otevřít diskuzi o spuštění reálného zásilkového výdeje. Když budou doplatky všude stejné, jaký má pro pacienta smysl využít e-lékárnu, když je hustota lékáren v ČR nadstandardní, léky často potřebuje hned a bude mít všude stejnou cenu?

„Děkuji za tuto otázku. Respektive více otázek. Tou první jsou doplatky. Máme za to, že pacient, zejména senioři, by neměli být průzkumníci cen v jednotlivých lékárnách. Zároveň brzdíme naivní optimismus, že stejné ceny zvýhodní malé lékárny v konkurenčním boji.

A tím je i oslí můstek na druhou otázku ohledně motivace pacientů. Pokud si někdo myslí, že řetězce mají vysoké tržby kvůli nižším doplatkům, tak je úplně vedle. Pokud si myslí, že jsou plošně výrazně levnější ve volnoprodeji, tak je znovu úplně vedle.

Pokud si někdo myslí, že OTC a parafarmaceutika se na internetu prodávají kvůli cenám, tak je také vedle. Shodné to jednou bude i u předpisových léčiv, ale to vyžaduje změnu zákona.

Zákaznická motivace je pohodlí, komfort a kvalita služby. Nikdy nevyhraje online svět, nikdy nevyhraje ani kamenný, každý pacient bude v budoucnu fungovat v obou.“

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY A PODCASTY:

apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Stanislav Havlíček

Centrální úložiště - tich...

Mgr. Stanislav Havlíček

PharmDr. Stanislav Havlíček

Farmaceutický balíček – č...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Prof. RNDr. PhMr. Vladimí...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Michaela Veselá

Student Exchange Programm...

Mgr. Michaela Veselá

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Nový přírůstek v expozici...

Mgr. Ladislava Valášková,...

PharmDr. Alena Linhartová

Konzultační a poradenské ...

PharmDr. Alena Linhartová...

PharmDr. Stanislav Havlíček

ČR je v roce 2011 vícep...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

Mgr. Leoš Fuksa

Cenová regulace léčiv v Č...

Mgr. Leoš Fuksa

Mgr. Irena Storová, MHA

Reklama na léčiva, média ...

Mgr. Irena Storová, MHA

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

Záměry společnosti Česká ...

Ing. Mgr. Pavel Vajskebr

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.