Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Umíte si mýt správně ruce? Tak teď vám to řeknou i hodinky

Vloženo: 27.06.2020, 07:52 | Čteno: 7657×
Foto: Novartis

Na vývojářské konferenci WWDC představila tento týden společnost Apple několik novinek. Již nějakou dobu se angažuje na poli chytrých technologií také v oblasti zdraví. Co přinesl v této oblasti nový watchOS 7?

Nové metriky

Mezi nové metriky, které jsou k dispozici v aplikaci Zdraví, patří srdeční kondice, rychlost chůze, rychlost vycházení a scházení schodů, vzdálenost šestiminutové chůze, doba dvojí podpory, délka kroku a asymetrie.

Tyto metriky jsou důležité pro klinické sledování schopnosti pacientů pohybovat se bezpečně a snadno s tím, jak stárnou. Tyto metriky jsou obvykle měřeny pouze v laboratorním prostředí a nyní mohou být využity vývojáři.

Uživatelé také mohou vidět, jak dlouho byli každý týden vystaveni vysokým úrovním decibelů v aplikaci Zdraví na iPhone a mohou ovládat maximální úroveň hlasitosti sluchátek. Apple Watch upozorní uživatele, pokud úroveň zvuku přesáhne bezpečnou úroveň.

Cvičení a mytí rukou

Nový watchOS 7 přepracovává také aplikace pro cvičení a jeho kontrolu novými zabudovanými algoritmy pro hlavní trénink, dance, funkční silový trénink a cooldown.

S ohledem na pandemii COVID-19 Apple reagovala přidáním funkce správného mytí rukou. Apple Watch používají pohybové senzory, mikrofon a strojové učení k automatickému detekování pohybů a zvuků při mytí rukou.

Poté spustí 20 sekundový odpočítávací čas a pokud uživatel dokončí mytí předčasně, bude vyzván, aby pokračoval v mytí.

Hodinky také mohou svému uživateli připomenout, aby si po návratu domů umyl ruce.

Kontrola spánku

S watchOS 7 přináší Apple sledování spánku pomocí nástrojů, které uživatelům pomáhají získat požadovanou délku spánku, kdy mají jít spát a jak si vytvořit „spánkovou“ rutinu, aby splnili své cíle v oblasti spánku.

Díky detekci mikro-pohybů z akcelerometru hodinek, které signalizují dýchání během spánku, Apple Watch zachytí, kdy uživatel spí a jak dlouho spí každou noc. Ráno se uživateli zobrazí vizualizace předchozího spánku, včetně období probuzení a spánku.

Uvidí také graf ukazující jejich týdenní vývoj spánku.

Je otázkou, zda pro řadu lidí výrazná orientace na „trendy“, které určují „chytré“ hodinky nebude spíše riziková. Nicméně společnost Apple už ukázala, že její aplikace lze využít i pro klinická hodnocení.

Je fakt, že mytí rukou je pro běžného uživatele asi normální činnost. Na straně druhé, pokud to podpoříme „trendovou aplikací“, jistě to pro některé uživatele bude přínosná „novinka“.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Lubomír Chudoba

Reakce na akvizici Lékáre...

PharmDr. Lubomír Chudoba

PharmDr. Jiří Skalický, Ph.D.

Řešení reexportů zvýšením...

PharmDr. Jiří Skalický, P...

PharmDr. Vladimír Finsterle, MBA

Zásilkový obchod s recept...

PharmDr. Vladimír Finster...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

9. Zemplínské lékárnické ...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

Mgr. Kornélie Chrapková

Klinická farmacie v praxi...

Mgr. Kornélie Chrapková

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Lékárnické studium

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

Mgr. Veronika Hrabcová

Norské lékárenství 1. – t...

Mgr. Veronika Hrabcová

RNDr. Marek Petráš

Cestování a očkování I....

RNDr. Marek Petráš

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.