Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD.: Nechceme chápat internet jako konkurenční nástroj printovému médiu

První část speciálního podcastu nahrávaného živě v Bratislavě u příležitosti oslav 20. výročí stavovského časopisu Lekárnické listy. Hosté: PharmDr. Ondrej Sukeľ (president Slovenské lekárnické komory) a Mgr. Peter Krajčovič, PhD. (šéfredaktor časopisu Slovenský lekárnik).

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Německo v telemedicíně postoupilo, v Evropě však stále zaostává

Vloženo: 28.07.2020, 05:41 | Čteno: 18665×
Grafika: APATYKÁŘ®

Digitální transformace německého zdravotnického systému postupuje stále dál a po pandemii COVID-19 došlo k výraznému vzestupu. Zpráva vytvořená na žádost online lékařské ordinace Zava zkoumala téma telemedicíny v Německu na základě současných údajů a výsledků studií.

Krize vedla k digitalizaci lékařských praxí

Zpráva se zabývá současným stavem, budoucími výzvami a příležitostmi pro systém zdravotní péče v Německu a využitím umělé inteligence při řízení a diagnostice.

V únoru 2020 používalo už 1700 lékařských praxí v Německu videokonzultační hodiny, tento počet se do dubna zvýšil na 25 tis., což odpovídá extrémnímu nárůstu o 1370 %. Digitalizace se tak prosazuje v každodenním životě pacientů i lékařů.

Důvodem samozřejmě bylo, že telemedicínské poradenství a léčba jsou v době pandemie bezpečnější. Podle zprávy byl zvýšený zájem o digitální konzultace také patrný z nárůstu odpovídajících vyhledávacích dotazů přes Google, jako např. „konzultační hodiny online“ apod.

Čtyři z pěti Němců, kteří již videokonzultaci využili, by ji využili znovu.

Německo v Evropě zaostává

I když se zdá, že Německo je nyní kvůli digitalizaci zdravotnického systému pod vysokým tlakem, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi stále výrazně zaostává. V žebříčku Digital Health Index, který popisuje stupeň digitalizace, se Německo řadí na předposlední místo ze 14 zemí.

Velkou překážkou je v této zemi především ochrana údajů a poměrně přísné legislativní předpisy o ochraně údajů na spolkové a státní úrovni a také skutečnost, že každý spolkový stát má svůj vlastní orgán pro ochranu údajů.

To vede k nejasnostem při uplatňování a interpretaci požadavků na ochranu údajů, zejména v oblasti zdravotnictví.

Umělá inteligence pomáhá při řízení

Technologické inovace v oblasti umělé inteligence již dosáhly široké úrovně správy (například při přepisu léčebných protokolů), ale umělá inteligence může otevřít také nové příležitosti pro medicínu, zejména v diagnostice, léčbě a následné péči.

To dokládají mimo jiné aktuální výzkumné projekty jako „Enhanced Recovery after Intensive Care“ (ERIC) a TrueBrainConnect z Charité Berlin. Nadnárodní technologičtí giganti, jako jsou Google a Microsoft, již dlouho uznávají velký potenciál inovací v sektoru eHealth a investují velké částky do odpovídajících startupů.

Telemedicína mění pracovní trh

Vývoj směrem k systému digitálního zdraví vede k novým požadavkům na profesi lékaře. Aby byl zajištěn hladký průběh všech procesů, musí se to řešit nezbytnou technologií.

V budoucnu by navíc mohly vzniknout nové profily pracovních míst. Ze strany některých zaměstnavatelů už vznikl pořadavek na zřízení tří nových profesí ve zdravotnictví – specialista na digitální zdraví, procesní manažer pro digitální zdraví a systémový architekt pro digitální zdraví. Ty by měly pomoci zlepšit digitální transformaci.

Jak však zpráva dokumentuje, je k tomu zapotřebí mnohem více – konkrétně budování technických infrastruktur prostřednictvím rozšíření širokopásmového připojení a prostřednictvím právního rámce, který podporuje pokrok v této oblasti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

Helena Vaňkátová

Student Exchange Programm...

Helena Vaňkátová

Doc. RNDr. PhMr. Václav Rusek, CSc.

Nepovinné spolky lékárník...

Doc. RNDr. PhMr. Václav R...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D.

Fakultní lékárna VFU v Br...

PharmDr. Jan Šaloun, Ph.D...

Prof. PharmDr. Alexandr Hrabálek, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Prof. PharmDr. Alexandr H...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Slovensko regulovat vlast...

PharmDr. Ondrej Sukeľ

Prof. RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.

Ústav chemie a biochemie ...

Prof. RNDr. Vojtěch Adam,...

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, CSc.

Tématický týden - 40. výr...

Doc. RNDr. Jiří Klimeš, C...

Mgr. Stanislav Havlíček

Kontinuální vzdělávání če...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Stanislav Havlíček

Nová kategorie výdeje léč...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

(Proti)krizový balíček do...

Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.