Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Ing. Daniel Horák

Ing. Daniel Horák: Chceme se v rámci Evropy bavit o problémech, které nás trápí a jak k nim jednotlivé země přistupují

Rozhovor s Ing. Danielem Horákem, předsedou představenstva Evropské federace lékárenských sítí, o 1. Mezinárodní konferenci o budoucnosti poskytování farmaceutické péče, která se konala v Praze.

…zprávy z farmacie, které jinde nenajdete!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Německo v telemedicíně postoupilo, v Evropě však stále zaostává

Vloženo: 28.07.2020, 05:41 | Čteno: 9606×
Grafika: APATYKÁŘ®

Digitální transformace německého zdravotnického systému postupuje stále dál a po pandemii COVID-19 došlo k výraznému vzestupu. Zpráva vytvořená na žádost online lékařské ordinace Zava zkoumala téma telemedicíny v Německu na základě současných údajů a výsledků studií.

Krize vedla k digitalizaci lékařských praxí

Zpráva se zabývá současným stavem, budoucími výzvami a příležitostmi pro systém zdravotní péče v Německu a využitím umělé inteligence při řízení a diagnostice.

V únoru 2020 používalo už 1700 lékařských praxí v Německu videokonzultační hodiny, tento počet se do dubna zvýšil na 25 tis., což odpovídá extrémnímu nárůstu o 1370 %. Digitalizace se tak prosazuje v každodenním životě pacientů i lékařů.

Důvodem samozřejmě bylo, že telemedicínské poradenství a léčba jsou v době pandemie bezpečnější. Podle zprávy byl zvýšený zájem o digitální konzultace také patrný z nárůstu odpovídajících vyhledávacích dotazů přes Google, jako např. „konzultační hodiny online“ apod.

Čtyři z pěti Němců, kteří již videokonzultaci využili, by ji využili znovu.

Německo v Evropě zaostává

I když se zdá, že Německo je nyní kvůli digitalizaci zdravotnického systému pod vysokým tlakem, ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi stále výrazně zaostává. V žebříčku Digital Health Index, který popisuje stupeň digitalizace, se Německo řadí na předposlední místo ze 14 zemí.

Velkou překážkou je v této zemi především ochrana údajů a poměrně přísné legislativní předpisy o ochraně údajů na spolkové a státní úrovni a také skutečnost, že každý spolkový stát má svůj vlastní orgán pro ochranu údajů.

To vede k nejasnostem při uplatňování a interpretaci požadavků na ochranu údajů, zejména v oblasti zdravotnictví.

Umělá inteligence pomáhá při řízení

Technologické inovace v oblasti umělé inteligence již dosáhly široké úrovně správy (například při přepisu léčebných protokolů), ale umělá inteligence může otevřít také nové příležitosti pro medicínu, zejména v diagnostice, léčbě a následné péči.

To dokládají mimo jiné aktuální výzkumné projekty jako „Enhanced Recovery after Intensive Care“ (ERIC) a TrueBrainConnect z Charité Berlin. Nadnárodní technologičtí giganti, jako jsou Google a Microsoft, již dlouho uznávají velký potenciál inovací v sektoru eHealth a investují velké částky do odpovídajících startupů.

Telemedicína mění pracovní trh

Vývoj směrem k systému digitálního zdraví vede k novým požadavkům na profesi lékaře. Aby byl zajištěn hladký průběh všech procesů, musí se to řešit nezbytnou technologií.

V budoucnu by navíc mohly vzniknout nové profily pracovních míst. Ze strany některých zaměstnavatelů už vznikl pořadavek na zřízení tří nových profesí ve zdravotnictví – specialista na digitální zdraví, procesní manažer pro digitální zdraví a systémový architekt pro digitální zdraví. Ty by měly pomoci zlepšit digitální transformaci.

Jak však zpráva dokumentuje, je k tomu zapotřebí mnohem více – konkrétně budování technických infrastruktur prostřednictvím rozšíření širokopásmového připojení a prostřednictvím právního rámce, který podporuje pokrok v této oblasti.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®

TÉMATICKÝ OKRUH:

apaPODCAST

Podcastový tip

27. Lékárnické dny v Plzni

27. Lékárnické dny v Plzn...

27. Lékárnické dny v Plzn...

Mgr. Stanislav Havlíček

Generická substituce z po...

Mgr. Stanislav Havlíček

Mgr. Jakub Dvořáček

Paralelní obchod s léčivy...

Mgr. Jakub Dvořáček

PharmDr. Ondrej Sukeľ a Mgr. Peter Krajčovič, PhD.

Mgr. Peter Krajčovič, PhD...

PharmDr. Ondrej Sukeľ a M...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Demokracie nebo přemíra p...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Centrální nákupy léčiv, p...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

PharmDr. Stanislav Havlíček

20 let České lékárnické k...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

MUDr. Jiřina Hobstová, CSc.

Očkování proti nové chřip...

MUDr. Jiřina Hobstová, CS...

PharmDr. Stanislav Havlíček

Lékárníci poprvé v histor...

PharmDr. Stanislav Havlíč...

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.