Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Prof. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.: Potřebujeme hodně dobrých studentů a věřím, že se to díky propagaci, kterou na portálu Apatykář máme podaří

Exkluzivní rozhovor k 50. výročí založení Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy s jejím děkanem prof. PharmDr. Tomášem Šimůnkem, Ph.D.

…lékárenství začíná tady!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

Průzkum: Pacienti preferují lékaře, kteří nabízejí telemedicínu, nejvíce při předepsání receptu

Vloženo: 08.08.2020, 07:32 | Čteno: 18285×
Grafika: APATYKÁŘ®

Očekávaný dlouhodobý nárůst telemedicíny s možností obnovení receptu na chronickou preskripci a zdravotními kontrolami byl považován za největší hnací motor schůzek lékařů po telefonu nebo přes počítač. Telemedicínský trend naopak uniká mladým dospělým navzdory zvýšeným problémům s duševním zdravím.

Pandemie – hnací motor

Podle nového výzkumu Everyday Health Group a Klick Health, který zkoumá rozvoj telemedicíny a její rostoucí popularitu u pacientů, kteří i nadále potřebují zdravotní péči, dokonce i uprostřed pandemie a sociálního odstupu, pacienti nechtějí jen lékaře s dobrými znalostmi při osobní kontaktu u lůžka.

Výsledky průzkumu rovněž naznačují, že ačkoli široce rozšířené přijetí telemedicíny bylo hnáno krizí veřejného zdraví (pandemie), stále větší počet jejích uživatelů očekává, že se udrží i nadále.

Ve studii COVID-19 Wave II uvedla téměř polovina respondentů, že dávají přednost zdravotnickým pracovníkům, kteří nabízejí telefonické nebo online konzultace, i když pouze 28 % z nich využilo osobně telemedicínské služby před COVID-19.

Studie oslovila dospělé Američany, z nichž většina uvedla, že mají onemocnění jako je úzkostná porucha, astma, klinická deprese nebo diabetes typu 2, a znají telemedicínské služby.

Lidé se nejvíce obracejí na telemedicínu při znovupředepsání receptu (45 %), pravidelných kontrolách (42 %), vyšetřování nových příznaků (27 %) a diskusi o výsledcích laboratorních testů s jejich lékaři (25 %).

Primárně pro již diagnostikovaná onemocnění

Je zajímavé, že necelá pětina dotázaných uvedla, že by telemedicínu využila ke konzultaci s novým lékařem nebo k získání nových receptů, a ještě v menším počtu případů by se na ni obrátili, aby získali doporučení na laboratorní testy (14 %) nebo ke specialistovi (12 %).

To je známka toho, že telemedicína je více využívána k léčbě již existujících onemocněních.

Nejhlasitější příznivci telemedicíny jsou ve věku mezi 25-65 lety a rovnoměrně je tvoří ti, u nichž bylo či nebylo diagnostikováno nějaké onemocnění.

71 % respondentů v této věkové skupině očekává, že v důsledku pandemie telemedicína poroste ve srovnání s 51 % těch, kteří předpovídali tento trend o měsíc dříve, ještě v časných stádiích epidemie.

Z pacientů s již existujícím onemocněním uvedlo více těch s posttraumatickou stresovou poruchou, chronickou migrénou nebo astmatem, že před COVID-19 používali telemedicínu, než pacienti s úzkostnou poruchou nebo diabetem 2. typu. Současně očekávají, že její popularita poroste.

Obavy u mladých dospělých

Průzkum také odhalil některé znepokojivé trendy u mladých dospělých. Více než kterákoli jiná kohorta, 95 % 18-24letých uvedlo, že tváří v tvář COVID-19 se obávají o své duševní zdraví, trpí zvýšenou úzkostí, zoufalstvím a osamělostí, kromě nižší úrovně odolnosti.

Tato skupina se však zařadila na nejnižší úroveň v obeznámenosti s telemedicínou a pravděpodobnosti, že se spojí se zdravotnickými pracovníky, kteří poskytují postpandemické telemedicínské služby.

Metodika průzkumu

Průzkum byl proveden online v období od 24. do 5. května 2020 a zúčastnilo se jej 2398 náhodně vybraných obyvatel USA ve věku 18 a více let. Statistická významnost je na úrovni spolehlivosti 90 %.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

PharmDr. Ján Valjan

Lékárnický dům, Krizový s...

PharmDr. Ján Valjan

Podcast – speciál

Jaký vývoj očekávají ve f...

Podcast – speciál

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch

Změny v odměňování lékáre...

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch...

Mgr. Ladislava Valášková, Ph.D.

Vánoční trhy a ukončení s...

Mgr. Ladislava Valášková,...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph.D.

Léková politika z pohledu...

Ing. Jaromír Gajdáček, Ph...

PharmDr. Tibor Czuľba

Komerci v rámci soustavné...

PharmDr. Tibor Czuľba

RNDr. Marek Petráš

Očkování proti klíšťové e...

RNDr. Marek Petráš

Barbara Škodová

Miss Univerzity Karlovy 2...

Barbara Škodová

Živý záznam akce

5. Tématický den – Den lé...

Živý záznam akce

Lukáš Dušek

Student Exchange Programm...

Lukáš Dušek

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.