Klávesové zkratky na tomto webu – rozšířené Na obsah stránky

» ARTIST PAGE on iTunes

apaPODCASTOVÝ TIP
Mgr. Jakub Dvořáček, MHA

Mgr. Jakub Dvořáček, MHA: K monitorování dostupnosti léčiv se může využívat i protipadělkový systém, devět států už o to má zájem

Druhá část rozhovoru s výkonným ředitelem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu Mgr. Jakubem Dvořáčkem, MHA o emergentním systému či souvislosti německých rabatových a rámcových smluv s pojišťovnami s paralelním vývozem z Česka.

…pro ty, kteří na informace nechtějí čekat!

apaELEKTRONICKÉ LÉKÁRENSTVÍ
V této rubrice naleznete příspěvky týkající se problematiky e-lékárenství, e-Health, mobilních aplikací a využití moderních informačních technologií v sektoru lékárenství, medicíny a zdravotnictví obecně jak v ČR, tak zejména ze světa.

EK: Význam evropského prostoru pro zdravotní data je klíčový

TAGY: #ec  #data  #zdravi  #cloud
Vloženo: 12.11.2020, 05:45 | Čteno: 15530×
Grafika: APATYKÁŘ®

Evropská komise a německé předsednictví Rady EU na virtuální konferenci na vysoké úrovni nazvané „Digitální zdraví 2020 – EU v pohybu“ oznámily svůj úmysl úzce spolupracovat na bezpečném a na pacienta zaměřeném využívání údajů o zdravotním stavu pro Evropu.

EU prostor pro data

Stejně tak oznámily celoevropskou spolupráci v této oblasti prostřednictvím evropského prostoru pro data z oblasti veřejného zdraví v zájmu lepší zdravotní péče, lepšího výzkumu a lepšího vytváření politik v oblasti zdraví.

Nedílnou součástí budování evropské zdravotní unie bude vytvoření evropského prostoru pro data z oblasti veřejného zdraví, což je proces, který včera Komise zahájila prvním souborem návrhů na posílení připravenosti a reakce během zdravotní krize.

Jedná se rovněž o přímé navázání na strategii pro data přijatou Komisí v únoru letošního roku, kde již Komise zdůraznila význam vytvoření evropských datových prostorů, a to i v oblasti zdraví.

Německý spolkový ministr zdravotnictví Jens Spahn a komisaři se shodli na tom, že je nyní nezbytné a bezodkladné podpořit spolupráci v rámci celé EU.

Z tohoto hlediska má být v rámci provádění strategie pro data ještě letos předložen akt o správě údajů, který podpoří opětovné použití citlivých veřejných údajů, jako jsou údaje o zdravotním stavu.

Na příští rok je naplánován zvláštní legislativní návrh týkající se evropského prostoru pro data z oblasti veřejného zdraví, jak je uvedeno v pracovním programu Komise na rok 2021.

První kroky

Prvními kroky budou následující činnosti, které budou zahájeny v roce 2021 a připraví půdu pro to, aby mohla být v Evropě poskytována lepší zdravotní péče založená na datech:

  • Komise navrhuje, aby byl v roce 2021 vytvořen evropský prostor pro data z oblasti veřejného zdraví,
  • společná akce s 22 členskými státy s cílem navrhnout možnosti v oblasti správy, infrastruktury, kvality údajů a solidarity údajů a posílení postavení občanů, pokud jde o sekundární použití údajů o zdravotním stavu v EU,
  • investice na podporu evropského prostoru pro data z oblasti veřejného zdraví v rámci programu „EU pro zdraví“, jakož i společných datových prostorů a inovací souvisejících s digitálním zdravím v rámci programů Horizont Evropa a Digitální Evropa,
  • spolupráce s příslušnými aktéry s cílem vypracovat cílené kodexy chování pro sekundární využití zdravotních údajů,
  • pilotní projekt, jehož cílem je prokázat proveditelnost přeshraniční analýzy pro zlepšení zdravotní péče, její regulaci a související inovace,
  • další možnosti financování digitální transformace zdravotnictví a péče ze strany EU budou pro členské státy k dispozici od roku 2021 v rámci facility na podporu oživení a odolnosti, Evropského fondu pro regionální rozvoj, Evropského sociálního fondu plus a programu InvestEU.

Soubor návrhů, které Komise přijala s cílem posílit připravenost EU na krize a reakci na ně a které představují první kroky k vytvoření evropské zdravotní unie, rovněž otevírá cestu pro účast EMA a Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v budoucí evropské infrastruktuře evropského prostoru pro data z oblasti veřejného zdraví společně s výzkumnými ústavy, orgány veřejného zdraví a orgány, které v členských státech vydávají povolení související s údaji.

Autor:
PharmDr. Martin Dočkal | APATYKÁŘ®
apaPODCAST

Podcastový tip

Mgr. Danka Vystrčilová

Slovenka roku 2009

Mgr. Danka Vystrčilová

Mgr. Michal Hojný

Bude belgický model odměň...

Mgr. Michal Hojný

Inger Lise Eriksen

Current situation on the ...

Inger Lise Eriksen

Mgr. Filip Vrubel

Připravované změny v elek...

Mgr. Filip Vrubel

Mgr. Alena Petříková

Je dobrá zkušenost být so...

Mgr. Alena Petříková

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Role SÚKL v připravovanýc...

PharmDr. Zdeněk Blahuta

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůnek, Ph.D.

Fakulta chápe změny ve fa...

Doc. PharmDr. Tomáš Šimůn...

PharmDr. Marie Loučková, Bc. Alena Šindelářová

Šest semestrů na VŠ jako ...

PharmDr. Marie Loučková, ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Možnosti rozvinutí a využ...

PharmDr. Lubomír Chudoba

Mgr. Alena Petříková

EPSA – European Pharmaceu...

Mgr. Alena Petříková

ISSN 1214-0252 | Copyright © 1999-2020, PharmDr. Martin Dočkal | Apatykář® je registrovaná ochranná známka
APATYKÁŘ® je součástí skupiny APATYKÁŘ®.net. Žádná část těchto stránek nesmí být nijak použita bez výslovného souhlasu autora!
Prohlášení vydavatele, cookies | Přístupný web | Mobilní verze | Pomoc a nápověda | W3C-HTML 4.01, W3C-CSS, FEEDValidator, W3C-WAI - AAA, Cynthia Tested
Tyto internetové stránky odpovídají normě HONcode pro důvěryhodné zdravotnické informace.